A Hagyományok Háza mint a Kárpát-medencei néphagyomány átörökítésének kiemelkedő jelentőségű nemzeti kulturális intézménye, 2017-ben elkezdte a határon túli hálózatosodás megszervezését és a megyei feladatellátás kiterjesztését. Ezzel fővárosi székhelyű intézményünk immár a határokon belül és azokon túl is megkezdte a népművészet hálózatának kiépítését a népművészeti munka megerősítése, a néphagyománnyal foglalkozó közösségek segítése érdekében. Hagyományok Háza Hálózatot hoztunk létre Magyarország több megyéjében, valamint Kárpátalja (Ukrajna), Erdély (Románia), Vajdaság (Szerbia) és a Felvidék (Szlovákia) területén.
A tevékenységek a rendezvényszervezés, a gyűjteményezés és az élő hagyományátadás (képzések) területein folynak. Ennek köszönhetően reméljük elérni a már meglévő néptáncos-népzenei-kézműves kezdeményezések hosszú távú megerősítését és a fájó hiányok pótlását, valamint a mobilitás erősítését. Cél továbbá a máshol tárolt, de a régióból származó gyűjtések összegyűjtése és visszajuttatása, betagozódása az intézményünkben kialakított adatbázisba, valamint a „fehér foltok”, a gyűjtésileg még nem felfedezett, de néprajzilag, népzeneileg még értékes területek feltérképezése és az ottani gyűjtések megszervezése.
Elindultak az akkreditált képzések, továbbképzések, tanfolyamok szervezése a helyi közművelődési szakemberek és pedagógusok számára. Folyamatban van az OKJ-s, mesterséget adó képzések indítása a kézművesség területén és a gyerekprogramok megszervezése, bővítése.
Magyarországi Hálózat
Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér, Jász-Nagykun-Szolnok, Veszprém és Zala vármegyékben indult el 2017-ben a hálózati munka a népművészeti tevékenységek megerősítése, valamint a néphagyománnyal foglalkozó közösségek segítése érdekében. A cél a már meglévő, gyakran több évtizede, nagy helyi beágyazottsággal, jelentős szakmai tapasztalattal és kapcsolattal rendelkező civil szervezetek megkeresése, velük közös programok megvalósítása, munkájuk anyagi és szakmai segítése. Ez a hálózatos munka az évek során több, jelentős népművészeti tevékenységet végző megyei hatókörű szervezettel bővült a hatékonyabb területi ellátottság érdekében, hogy mennél több területen érvényesüljenek a Hagyományok Háza által képviselt célkitűzések.
A stratégiai partnerszervezetek listája: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/node/2828
Az Alba Regia Táncegyesület mint stratégiai partnerszervezet: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/node/7044
HÍREINK
Az Alba Regia Táncegyesület 2025-ös tervei
2024. november 22.
Az Alba Regia Táncegyesület 2025. évi tevékenységei között még több energiát szeretne fordítani arra, hogy élő kapcsolata legyen a 108 település népművészeti műhelyeivel. Ezt a feladatot a vármegyében a Magyarországi Alkotóművészek Közép- és Nyugat-dunántúli Regionális Társaságával közösen végzi, kapcsolatban áll a kézművesekkel, néptáncosokkal, mesemondókkal, népzenészekkel.
Reméljük, hogy a következő évben gyarapodik a megyei hálózatunk. Szeretnénk partnereinktől olyan projekteket összegyűjteni, melyet jó gyakorlatként mutathatunk be a közösségi felületeken, hogy minél több emberhez jusson el a kistelepülésekről induló közösségi kezdeményezések híre. Látniuk kell, hogy milyen színes Fejér vármegye. Az itt élő népművészek számíthatnak közvetítő segítségünkre, meghívásainkra, képzéseinkre, szakmai támogatásunkra. Szeretnénk, ha megindulna a kétoldalú kommunikáció és többször keresnének bennünket partnereink kérésekkel, kérdésekkel. A hálózat fontos ereje abban rejlik, hogy folyamatosan kapcsolatban vagyunk. Jönnek a hírek, záporoznak a kérdések. Produktívak akarunk lenni, segíteni, összehangolódni, fejlődni szeretnénk.
2025 a sok minden mellett a szakmai együttműködés éve is lesz. Tervezünk közös rendezvényeket, de többet és többször akarunk találkozni kollégáinkkal. Az első szakmai fórumot 2025. február elejére tervezzük.